پلاک خوان

دوربین و نرم افزار پلاک خوان در مبادی و درب های ورود و خروج خودروها در مراکز و سازمان‌هایی که نیاز به امنیت را احساس می کنند نقش ویژه ای را ایفا می نماید. این سیستم‌های هوشمند (نرم افزار پلاک خوان) با استفاده از تصاویر دوربین پلاک خوان در ورودی و خروجی پارکینگ ها تصویر پلاک خودرو را ثبت می‌کنند. باید به این نکته توجه داشت وضوح و کیفیت تصویر دوربین و همچنین دقت سیستم برای تشخیص و جداسازی اعداد و حروف پلاک بسیار مهم است. دوربین‌های پلاک خوان تصاویر با وضوح بالا را ضبط نموده و تحلیل پلاک و شناسایی آن توسط نرم افزار پلاک خوان انجام می‌شود. نرم افزارهای پلاک خوان با دقت بسیار زیادی اعداد و حروف پلاک را از روی تصویر تشخیص می‌دهند. نرم افزارهای پلاک خوان این قابلیت را دارند که حتی پلاک خودروی در حال حرکت را نیز شناسایی کنند.

نحوه کار :

نحوه‌ی کار نرم افزار پلاک خوان بدین صورت است که دوربین در کمتر از 1 ثانیه می‌تواند چندین عکس پیاپی را از پلاک خودرو ضبط کند. نرم افزار پلاک خوان اعداد و حرف پلاک را از هر عکس استخراج کرده و این اطلاعات را با یکدیگر مقایسه می کند و در نهایت با بررسی و تحلیل اطلاعات پلاک صحیح را شناسایی و در بانک اطلاعاتی سرور ثبت می‌ نماید.

اهمیت کیفیت دوربین در نرم افزار پلاک خوان:

یکی از مهم‌ترین عواملی که در سیستم نرم افزار پلاک خوان اهمیت دارد، استفاده از دوربین‌های پلاک خوان با  کیفیت بالا است. در این صورت دیگر نیازی نخواهد بود که اپراتورها در انتظامات پلاک را به صورت دستی در سیستم وارد کنند. دوربین‌های پلاک خوان مجهز به پرژکتور IR دقت سیستم پلاک خوان را به بالای 98 درصد می‌رسانند و دیگر نگرانی بابت خطای زیاد سیستم وجود نخواهد داشت. این دوربین‌ها با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته به کار رفته، تصاویری واضح برای نرم افزار پلاک خوان تهیه می‌کنند.

به طور کلی سیستم پلاک خوان دارای سه قسمت اصلی است :

بخش اول :دوربین پلاک خوان، که تصویر پلاک خودروها را ثبت می‌کند.
بخش دوم: نرم افزار پلاک خوان که تصاویر ضبط شده توسط دوربین پلاک خوان را تحلیل و بررسی می‌کند تا در نهایت بتواند اعداد و حروف پلاک خودرو را ارائه دهد.
بخش سوم: ابزار و تجهیزاتی است که همراه دوربین و نرم افزار باید مورد استفاده قرار بگیرند، برای مثال رایانه، کنترلر اتصال به راه بند و ... . 

مزایای دوربین و نرم افزار پلاک خوان :

با استفاده از دوربین‌ها و نرم افزارهای پلاک خوان دیگر نیازی به نصب تگ روی خودروها و یا دادن برگه‌ی دستی ورود و خروج نمی‌باشد. همچنین استفاده از این سیستم می‌تواند دقت اپراتور و نگهبان را به طور چشمگیری افزایش دهد. نرم افزار پلاک خوان علاوه بر ثبت و شناسایی پلاک خودرو سوابق ورود و خروج خودروها را در گزارشات خود ارائه می نماید. با استفاده از نرم افزار پلاک خوان می‌توان تمامی اطلاعات مربوط به خودروها وارد شده به سازمان را بازیابی کرد. نرم افزار پلاک خوان تا حد زیادی امنیت مورد نیاز برای سازمان‌ها و ادارات را با تسلط کامل بر ورود و خروج خودروها، تأمین می نماید .