فکر عبور جایگزین رمز عبور
فکر عبور جایگزین رمز عبور

 "فکر عبور" جایگزین "رمز عبور" در رایانه ها

 

به زودی استفاده از "کلمه عبور" در رایانه‌ها، قدیمی می‌شود و جای خود را به "فکر عبور" می دهد تا کاربران فقط با استفاده از فکر و امواج مغزی خود اجازه دسترسی به رایانه را بیابند. به گزارش ایتنا از مهر، دانشمندان در دانشگاه کالیفرنیا برکلی می‌گویند در حال مطالعه امکان استفاده از امواج مغزی به جای رمز عبور برای ورود به رایانه‌ها هستند. 

وسایل بیومتریک مانند اسکن اثرانگشت، اسکن قرنیه یا تشخیص صدا یا چهره، مدت‌هاست که به عنوان شیوه‌های ایمن‌تری برای ورود به رایانه‌ها نسبت به کلمه عبور شناخته می شوند، شیوه هایی که امکان فراموشی یا دزدیدن آن وجود ندارد اما چنین سیستم‌هایی کند، گران و مزاحم هستند. 

مهندسان دانشگاه کالیفرنیا می گویند پیشرفت‌های جدید در فناوری‌های زیست - حسگر می تواند استفاده از اندازه گیری امواج مغزی (EEG ) را به عنوان "فکر عبور" برای رایانه ها امکان پذیر کند. 

محققان سربند- هدست- هایی ساخته‌اند که یک حسگر تماس خشک را در جلوی پیشانی کاربر قرار می‌دهد که امکان تهیه امواج مغزی را از لوب چپ پیشانی فراهم می‌کند. 

این سربند شبیه هدست‌های معمولی بلوتوث تلفن های همراه و پخش کننده‌های موسیقی است. 

محققان آزمایش هایی را برای تعیین اینکه آیا این سیگنال می تواند کیفیت کافی را برای احراز هویت دقیق داشته باشد یا خیر انجام داده اند چرا که یک رایانه باید بتواند به دقت بین الگو های امواج مغزی یک کاربر و فرد دیگری تمایز قایل شود. 

هنوز تا ارائه رایانه ای که کاربری را از طریق امواج مغزی شناسایی می کند راه طولانی مانده است اما آزمایش ها نشان می دهند این اصل شدنی است. 

این پژوهشگران که تحقیقات خود را در هفدهمین کنفرانس بین المللی رمز نگاری مالی و امنیت داده در اکیناوا ژاپن ارائه کرده اند، می گویند:"دریافته ایم که سیگنال های امواج مغزی حتی آنهایی که با استفاده از حسگرهای EEG غیرمزاحم و کم هزینه جمع آوری شده اند، می توانند برای احراز هویت کاربران با دقت بسیار بالایی، مورد استفاده قرار گیرند."

 

منبع : سایت ایتنا