معرفی و بررسی امکانات سیستم جامع حراست و انتظامات و سیستم مراجعین

امروزه امنیت سازمان‌های اداری و تجاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و یک سیستم جامع حراست و انتظامات و سیستم مراجعین می‌تواند تا حد زیادی این امنیت را تأمین کند. سیستم جامع حراست و انتظامات و سیستم مراجعین امکانات ویژه‌ای دارد که می‌توان در جهت افزایش امنیت سازمان‌های اداری و تجاری مورد استفاده قرار دارد. در ادامه امکانات این سیستم‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بررسی امکانات سیستم جامع حراست و انتظامات و سیستم مراجعین

این سیستم امکانات و ابزار ویژه‌ای دارد که با توجه با نیاز هر اداره تجهیزات لازم را می‌توان همراه این سیستم‌ها نصب کرد. از جمله این تجهیزات گیت کنترل تردد شامل نفر رو و خودرویی، سیستم پلاک خوان، گشت و نگهبانی، دستگاههای کنترل دسترسی و ... هستند. امکانات سیستم جامع حراست و انتظامات و سیستم مراجعین چه از لحاظ نرم افزاری  و چه سخت افزاری، بیشتر از آن است که بتوان تمام آن‌ها را این مقاله مورد بحث و بررسی قرار داد ولی تعدادی از آن‌ها برای شما بیان می‌شود.
از ابتدایی ترین امکانات این سیستم‌ها امکان ثبت و ذخیره سوابق تردد مراجعین، کارکنان و خودروها می‌باشد. این سیستم این امکان را دارد که در هر بار مراجعه ارباب رجوع و مراجعین تصویر چهره آن‌ها را ثبت کرده و سوابق مراجعه‌ی آن‌ها را ذخیره نماید . همچنین وسایل و اقلامی که همراه ارباب رجوع و مراجعین است و توسط حراست نگهداری می‌شود شامل لپ تاپ، تلفن همراه، ابزار و ... نیز توسط سیستم مراجعین ثبت می‌شود. در سیستم مراجعین می‌توان کد ملی ارباب رجوع را ثبت کرد تا دسترسی به سوابق تردد وی در سازمان به راحتی میسر شود. هرچند این سیستم با ثبت چهره‌ی ارباب رجوع در صورت مراجعه‌ی بعدی با استفاده از شناسایی چهره به راحتی اطلاعات قبلی و سوابق مراجعه‌ی وی به سازمان را در اختیار انتظامات قرار می‌دهد.
همچنین اطلاعات خودروهایی که به سازمان مراجعه می‌کنند را می‌توان در سیستم به صورت خودکار ثبت نمود. سوابق تردد خودروها به سازمان بر اساس پلاک ذخیره شده و امکان دسترسی به آن در آینده وجود دارد.    

امنیت مهم ترین رکن سازمانی

با استفاده از سیستم جامع حراست و انتظامات و سیستم مراجعین می‌توان برای مراجعینی که قصد تردد در سازمان را دارند کارت تردد صادر نمود تا مشکلی برای شناسایی در سازمان نداشته باشند. در مواردی نیز می‌توان با ثبت افراد ممنوع الورود از ورود مراجعین خاص به سازمان توسط نگهبانی جلوگیری نمود. با استفاده از این امکانات امنیت سازمان تا حد زیادی مورد کنترل قرار می‌گیرد.
امنیت سازمان‌ها و ادارات صرفاً بر ورود و خروج افراد خلاصه نمی‌شود. کنترل ورود و خروج کالا به یک سازمان نیز از دیگر جنبه‌های مدیریت امنیت است که باید مورد توجه قرار بگیرد. با استفاده از سیستم جامع حراست و انتظامات و سیستم مراجعین می‌توان کالاهایی که به سازمان وارد و یا خارج می‌شوند را کنترل کرد. این کالاها می‌توانند متعلق به سازمان باشند و یا از اقلامی باشند که همراه مراجعین و کارمندان وارد سازمان می‌شود. همچنین در مورد خروج کالاهای امامی که متعلق به سازمان است می‌توان موعد برگشت کالا را مشخص نمود تا در زمان موعود اگر آن کالا به سازمان برنگشت ، سیستم آلارم و اطلاعات لازم را به مسئول مربوطه اعلام نماید.